Preprava osôb do zahraničia je zase ohrozená

28. augusta 2021 Napísal: Osobná preprava Bez komentára

Po dovolenkovom období a s prichádzajúcou jeseňou je na stole znovu otázka opatrení proti šíreniu COVID-19. Siahnu politici aj po opatreniach na hraniciach? Dotkne sa to prepravy osôb do zahraničia?

Prešlo už niekoľko vĺn pandémie s rôznou intenzitou a následkami. Každý štát si už mohol odskúšať svoje riešenia ako pandémiu zvládnuť s čím najmenšími následkami. V prvom rade ide o ľudské životy, ale do popredia prichádza už aj otázka ekonomických škôd.

Slovensko na prvú vlnu zareagovalo pohotovo a zvládlo ju, čo sa týka zdravia, veľmi dobre. Aj keď opatrenia boli tvrdé a nie každému boli po chuti, zachránili mnoho životov.

Od vypuknutia pandémie skomplikovali opatrenia podnikanie mnohým firmám a musíme povedať, že to naše sme udržali na hranici znesiteľnosti.

Aktuálna situácia

Aktuálne začala vo Švajčiarsku štvrtá vlna pandémie a politici tam už hovoria o možných opatreniach. Zatiaľ je pod Alpami diskusia iba o obmedzeniach týkajúcich sa verejného života, ale ak nepriaznivý trend bude aj naďalej pokračovať, zrejme príde aj na obmedzenia na hraniciach.

Slovensko aktuálne očakáva tretiu vlnu pandémie a nikto nevie, do akej miery budú obmedzujúce opatrenia, ak sa situácia bude zhoršovať.

Opatrenia a preprava osôb do zahraničia

Tak či tak, obmedzovanie cestovania, ktoré by odrážalo opatrenia na hraničných priechodoch, je štatisticky jedným z najúčinnejších opatrení, takže ak k tomu vlády na Slovensku alebo vo Švajčiarsku pristúpia, bude preprava osôb do zahraničia zase ohrozená.

Ohrozené je zrejme nie len naše podnikanie, ale aj vaša preprava za prácou alebo za rodinou medzi Slovenskom a Švajčiarskom. Buď sa do práce alebo za rodinou nedostanete alebo budete na jednom mieste musieť vytrvať dlhšie, ako budete chcieť.

Na očkovanie sa ešte spoliehať nemôžme, pretože miera zaočkovania na Slovensku je približne 43 % a v krajine helvétskeho kríža je to približne 50 %. Vedecký predpoklad o kolektívnej imunite funguje, ak je zaočkovanosť v približnej miere 70 % obyvateľstva, a tak na takéto čísla stále iba čakáme.

Preprava osôb do zahraničia je znovu ohrozená, preto robíme všetko preto, aby sme boli na to pripravení. Pripravení vás stále doviesť do cieľa buď vo Švajčiarsku alebo na Slovensku, či sa jedná o prácu alebo cestovanie za rodinou.

K dispozícii máte aj rezevačný systém, cez ktorý si prepravu medzi Slovenskom a Švajčiarskom môžte zarezervovať.