Podvodníci s osobnou prepravou lákajú od ľudí zálohu

V poslednom čase sa na sociálnej sieti Facebook objavuje čoraz viac upozornení na podvodníkov s prepravou, ktorí lákajú od ľudí zálohu.

Podvodné profily sa tvária buď ako súkromné osoby alebo ako oficiálne osobné prepravy. Ak im zaplatíte zálohu, okamžite prerušia komunikáciu.

Ľudia, ktorí napísali príspevok s dopytom na cestovanie medzi Slovenskom a Švajčiarskom, väčšinou dostanú súkromnú správu s ponukou na spolujazdu alebo službu.

Ak podobnú správu dostanete aj vy, určite zbystrite pozornosť v prípade, že si súkromná osoba za spolujazdu pýta od vás zálohu. V takomto prípade radíme okamžite ukončiť komunikáciu a blokovať daný profil.

Ak zálohu od vás vyžaduje osobná preprava, je na mieste zistiť, či ide skutočne o registrovanú firmu. Na to môžete využiť napríklad register koncesií na taxislužbu, kde sa musí každá osobná preprava nachádzať. Naša koncesia na nachádza práve TU.

Niekedy však podvod funguje úplne opačne. Podvodníci zverejnia príspevok vo vybraných Facebook skupinách, kde ohlásia jazdu určitým smerom. Ľudia sa tak dostávajú do tejto situácie vlastnou iniciatívou, pretože kontaktujú podvodníkov z vlastnej vôle.

Podvodníci pôsobia veľmi dôveryhodne. Od svojich obetí si pýtajú adresu nástupu a výstupu, dohodujú presný čas a množstvo batožiny. Všetky tieto techniky komunikácie vedú k jedinému cieľu, a to pripraviť vás o peniaze.

Zálohu si pýtajú aj pod zámienkou zlých skúseností, ktoré ich vraj pripravili o čas a peniaze. Väčšinou požadujú zálohu približne 30 €, ale niekedy si vypýtajú dopredu plnú výšku dohodnutej sumy, čiže aj 80 €.

Ak takýmto podvodníkom naletíte a pošlete im zálohu, vaša šanca na nápravu je minimálna. Polícia sa prípadom zrejme nebude ani zaujímať, pretože za trestný čin sa považuje až škoda od 266 €. V jednotlivých prípadoch by sa jednalo o priestupok alebo skutok.