Nemecko predlžuje hraničné kontroly o šesť mesiacov

3. júna 2024 Napísal: Osobná preprava Bez komentára

Nemecké vnútroštátne hraničné kontroly, ktoré sa týkajú hraníc so Švajčiarskom, Poľskom a Českou republikou, budú predĺžené o ďalších šesť mesiacov. Ministerstvo vnútra Nemecka oznámilo, že predĺženie týchto kontrol, ktoré mali pôvodne trvať do 15. júna, bolo zaregistrované u Európskej komisie a budú trvať až do 15. decembra.

Hlavným dôvodom predĺženia hraničných kontrol je podľa ministerstva boj proti pašovaniu ľudí a obmedzenie nelegálnej migrácie. Ministerka vnútra Nancy Faeser (SPD) prvýkrát nariadila tieto kontroly priamo na hraniciach v polovici októbra 2023 a od tej doby boli niekoľkokrát predĺžené.

Ministerka Faeser v tejto súvislosti uviedla: „Spolková polícia od polovice októbra 2023 v rámci aktuálnych vnútroštátnych hraničných kontrol, vrátane hranice s Rakúskom, zatkla približne 920 pašerákov.“ Toto číslo podľa nej jasne ukazuje účinnosť týchto opatrení.

Podľa údajov z ministerstva vnútra nemecká spolková polícia od 16. októbra na hraniciach s Poľskom, Českou republikou, Švajčiarskom a Rakúskom zaznamenala približne 37 600 nelegálnych vstupov do krajiny. V približne 23 000 prípadoch boli prijaté opatrenia na zabránenie vstupu alebo ukončenie pobytu.

Nemecko tak pokračuje v prísnom režime hraničných kontrol, ktorý má za cieľ nielen zvýšiť bezpečnosť na hraniciach, ale aj lepšie riadiť migračné toky do krajiny. Rozšírenie kontrol má za cieľ znížiť počet nelegálnych prechodov a narušiť činnosť organizovaných zločineckých skupín zameraných na pašovanie ľudí.

Predĺženie kontrol prichádza v čase, keď sa mnohé európske krajiny snažia vyrovnať s narastajúcim počtom migrantov a utečencov. Tento krok je súčasťou širšej európskej stratégie na zlepšenie kontroly hraníc a posilnenie bezpečnosti na kontinente.

Nemecko týmto krokom ukazuje svoju odhodlanosť bojovať proti nelegálnej migrácii a zabezpečiť, aby sa migranti dostávali do krajiny legálnymi a bezpečnými cestami. Hraničné kontroly budú pokračovať aj počas nadchádzajúcich mesiacov, aby sa zaručila bezpečnosť a poriadok na hraniciach Nemecka s jeho susednými krajinami.