Najdrahšiu pokutu sveta za rýchlosť dostal vodič vo Švajčiarsku

5. júna 2024 Napísal: Osobná preprava Bez komentára

Švajčiarsko, známe svojou presnosťou nielen v hodinkách a nožoch, sa v roku 2010 stalo svedkom udelenia najdrahšej pokuty za prekročenie rýchlosti na svete. Vodič zo Švédska sa stal obeťou nekompromisného švajčiarskeho systému pokút.

Miliónová pokuta pre rýchleho Švéda

V roku 2010 bol švédsky vodič zachytený radarom pri jazde rýchlosťou 290 km/h na diaľnici v kantóne Freiburg. Na diaľnici, kde je maximálna povolená rýchlosť 120 km/h, mohla takáto rýchlosť viesť k enormným pokutám. Švajčiarsky systém pokút patrí k najprísnejším na svete, pretože výška pokuty sa určuje na základe príjmu vodiča. V tomto prípade čelil švédsky vodič pokute, ktorá dosiahla neuveriteľných 1,08 milióna švajčiarskych frankov, ako uviedol hovorca švajčiarskych dopravných úradov.

Polícia okamžite zhabala vodičský preukaz 37-ročného Švéda a tiež zobrala do úschovy jeho športové auto Mercedes s výkonom 570 koní, ktorého hodnota bola 180 000 EUR. Toto opatrenie slúžilo ako bezpečnostná záruka.

Švajčiarske pokuty: Presné ako hodinky

Vo Švajčiarsku je na diaľniciach stanovené maximálne povolené tempo 120 km/h. Prekročenie tejto rýchlosti o viac ako 25 km/h sa považuje za trestný čin. Preto musel v prípade švédskeho vodiča rozhodnúť o výške pokuty sudca. Výška pokuty sa v takýchto prípadoch určuje podľa príjmu previnilca, čo znamená, že pre vysokopríjmových jednotlivcov môžu pokuty dosiahnuť astronomické sumy.

Tento prípad švédskeho vodiča z roku 2010 opäť potvrdzuje, že Švajčiarsko nekompromisne trestá nebezpečnú jazdu, čím sa snaží zabezpečiť bezpečnosť na svojich cestách. Tento incident bol v tom čase považovaný za najdrahší pokutový lístok na svete a zdôraznil dôležitosť dodržiavania dopravných predpisov.